Każdy z radością wita słoneczną pogodę. Niestety większość z nas cieszy się słońcem bez umiaru i nie stosuje kremów z filtrem. Jest to duży błąd. Bowiem kosmetyki te chronią nasza skórę przed zmarszczkami i przebarwieniami. Bardzo ważne jest nakładanie tego rodzaju kosmetyków nie tylko na ciało, ale przede wszystkim na skórę twarzy, która jest bardzo wrażliwa na promieniowanie słoneczne.

Przebarwienia, przedwczesne zmarszczki, utrata jędrności skóry, a w skrajnych przypadkach nawet oparzenia i rak skóry to tylko niektóre z konsekwencji zbyt długiego przebywania na słońcu bez odpowiedniej ochrony. Dlatego nie należy tracić czujności i igrać z losem tylko odpowiednio się zabezpieczyć.

Jak wybrać krem z filtrem?

Na początku warto uświadomić sobie jedno, że żaden kosmetyk nie zapewnia nam 100% ochrony. Maksymalny filtr ochronny w skali SPF wynosi 50+. Na tę chwilę jest to najmocniejsze dostępne dla nas zabezpieczenie przed szkodliwym promieniowaniem. Wybierając filtr należy kierować się przede wszystkim potrzebami naszej karnacji. Im jaśniejsza skóra tym łatwiej będzie ulegać poparzeniom. W związku z tym najjaśniejsze karnacje potrzebują najwyższej ochrony. Ogólnie rzecz ujmując, dla większości z nas optymalny będzie krem z SPF 30.

Najlepiej wybrać krem przeciwsłoneczny, który ochroni nas zarówno przed promieniowaniem UVA, jak i UVB.

Filtry chemiczne czy filtry mineralne?

Bezpieczniejszy, dla dzieci i osób ze skórą wrażliwą będzie krem z filtrem mineralnym, który odbija promienie słoneczne i nie traci swoich właściwości pod wpływem promieniowania. Kremy z tego rodzaju filtrami sprzedawane są wyłącznie w aptekach.

Filtry chemiczne również są skuteczne, ale niektóre z nich mogą być szkodliwe, np. te zawierające takie składniki jak Benzophenone-3. Składniki te mogą przenikać przez skórę i wpływać na układ hormonalny. Bez względu na to jaki rodzaj filtrów wybierzemy warto ponawiać aplikację takich produktów co 2-3 godziny.

Dlaczego tak rzadko używamy kremów z filtrem?

Prawdopodobnie dlatego, że dużo osób wciąż wierzy w mit, że stosowanie kosmetyków przeciwsłonecznych na twarz powoduje zapychanie porów, jednocześnie obniżając trwałość makijażu. Prawda jest jednak taka, że nowoczesne receptury kremy z SPF są na tyle zaawansowane, że nie musimy się obawiać żadnej z tych rzeczy. Nawet przeciwnie, tego rodzaju kremy są wciąż udoskonalane i mają dodatkowe właściwości, matujące lub koloryzujące.