Zdrowa i piękna skóra, to odpowiednio nawilżona skóra. Tak naprawdę tylko właściwa pielęgnacja pozwala nam na zachowanie młodego wyglądu. W pielęgnacji twarzy i ciała systematyczność to podstawa. Codzienna pielęgnacja, zarówno poranna, jak i wieczorna, gwarantuje odpowiedni poziom nawilżenia skóry przez cały dzień i noc. Takie dobre nawyki chronią skórę przed wysuszeniem, które w efekcie w dużym stopniu przyczynia się do powstawania zmarszczek. 

Za odpowiednie nawilżenie każdej skóry odpowiedzialny jest tłuszcz, który jako ochronny płaszcz uniemożliwia nadmierne parowanie wody z głębokich partii ciała. Jeśli skóra wydziela zbyt mało tłuszczu, to trzeba ją wspomóc i nawilżyć, stosując odpowiednią pielęgnację.

Nawilżenie od wewnątrz

Kosmetyki to nie wszystko, żeby kompleksowo nawilżyć skórę, trzeba to robić również „od środka”. Koniecznie należy wypijać dziennie co najmniej 1,5 litra wody lub innych płynów, na przykład wartościowych i witaminowych soków lub koktajli.

Jeżeli dostarczymy organizmowi wodę z zewnątrz to utworzymy lipidowy płaszcz ochronny, chroniący przed jej wyparowaniem, co przyczyni się do tego, że nasza skóra będzie elastyczna, jędrna i gładka.

Nawilżanie skóry od zewnątrz

Dbając o nawilżanie skóry, należy starannie dobierać środki do pielęgnacji ciała.

Tak naprawdę nie tylko płaszcz lipidowy stanowi barierę przed parowaniem wody. Tak działają też emolienty. Jest to nic innego jak środki natłuszczające na bazie parafiny, lanoliny lub wazeliny, których używa się pod postacią różnych kosmetyków. Nałożone na powierzchnię skóry tworzą filtr, który zmniejsza parowanie. W efekcie woda zatrzymywana jest w warstwie rogowej naskórka – co widać gołym okiem.

Rodzaje kosmetyków do pielęgnacji

KREMY

Każdy rodzaj cery wymaga mniej lub bardziej intensywnego nawilżenia – dlatego zawsze należy stosować odpowiednie kremy do twarzy. Na dzień wybierzmy te lżejsze, a na noc te nieco bardziej skoncentrowane i bogate w składzie. Zapewnią one maksymalną dawkę nawilżenia. Dla lepszych efektów, warto zaopatrzyć się także w serum, które jest jeszcze bogatsze niż zwykłe kremy. Można również zainwestować w maseczki do twarzy jako wspomaganie codziennej pielęgnacji. Powinno się stosować je 1-2 razy w tygodniu.

OLEJKI

Olejki dostarczają skórze wyjątkowo silnego nawilżenia i natłuszczenia. Można wybrać czyste olejki, albo też produkty z ich zawartością. Najbardziej popularne olejki do pielęgnacji to: migdałowy, kokosowy albo z opuncji figowej.

BALSAMY I MASEŁKA

Pielęgnacji potrzebuj skóra całego ciała, nie tylko twarzy. Warto sięgnąć po różnego rodzaju balsamy, mleczka lub masełka do ciała, które dostarczą odpowiednią dawkę nawilżenia i ukoją suchą, zwłaszcza w okresie jesienno zimowym skórę. Produkty te można stosować wg potrzeb, nawet dwa razy dziennie. Nakłada się je na skórę całego ciała i wmasowuje do pełnego wchłonięcia.